Archiwum

20 Listopada przypada bliski nam jako TPD – Międzynarodowy  Dzień Praw Dziecka, Jest szczególna okazja aby przypomnieć sobie lub wzbogać swoją wiedzę o przysługujących PRAWACH DZIECKA.

TPD ogłasza z tej okazji dla uczniów powyżej 10 roku życia konkurs z nagrodami.  Spośród 12 pytań należy poprawnie odpowiedzieć co najmniej na 8 pytań. Wśród poprawnych odpowiedzi rozlosujemy 20  nagród, które będą do odebrania w naszym biurze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Legnicy, Aleja Orła Białego 2.

Odpowiedzi należy udzielać do 27.11.2023 r. drogą mailową na adres, tpd.legnica@wp.pl, nadesłać pocztą lub dostarczyć osobiście, z zawartym imieniem i nazwiskiem dziecka oraz szkołą.

Życzymy miłej zabawy ☺☺☺

Pytania:

 1. Od kiedy w Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka?
 2. Z czyjej inicjatywy został ustanowiony ten dzień – podaj imię i nazwisko Ówczesnego Rzecznika Praw Dziecka?
 3. Kto i kiedy uchwalił ten dzień?
 4. W jaką ważną rocznicę uchwalono ten Dzień w Polsce w dniu 20 XI  2014 r.?
 5. Od kiedy w Polsce działa Rzecznik Praw Dziecka ( podaj datę i rok ) ?
 6. Jakie ważne wydarzenie odbywa się   w Collegium Witelona- Uczelnia Państwowa w  Legnicy 20 listopada 2022r z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka ?
 7. W TPD O/ Legnicki działa 6 okręgowych Rzeczników Praw Dziecka. Podaj przynajmniej 2 z tych rzeczników.
 8. W którym dniu obchodzony jest corocznie Międzynarodowy Dzień Dziecka?
 9. Od którego roku obchodzi się w Polsce Dzień Dziecka?
 10. Jak nazywa się polskie odznaczenie resortowe ustanowione rozporządzeniem  Prezydenta RP przyznawana za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka? Podaj nazwę ( również po łacinie ) oraz datę i rok ustanowienia.
 11. Jak nazywa się międzynarodowe odznaczenie nadawane na wniosek dzieci przyjaciołom dzieci za między innymi ochronę ich praw?
 12. Jak nazywa się Ogólnopolskie Wydawnictwo TPD ukazujące się 2 razy do roku?

Comments are closed.

-->