Archiwum

Aktualnie przeglądasz archiwa z grudzień, 2009.

Archiwum z: grudzień, 2009

17 grudnia w Samorządowym Centrum Edukacji w Radwanicach odbyła się niezwykła uroczystość „Z Aniołami w górę”. Organizatorami byli: Samorząd Gminy Radwanice, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Radwanicach oraz Związek Gmin Zagłębia Miedziowego. Celem imprezy było podsumowanie działań prowadzonych na rzecz dzieci, podziękowanie darczyńcom i tym, którzy swój czas i serce poświęcają dla innych.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Tadeusz Drab, Dyrektor naczelny KGHM ds. zasobów i ochrony powierzchni – Andrzej Banaszak, Komendant Powiatowy Policji w Polkowicach – insp. Witold Trzmielewski, członek Prezydium ZW PSL – Wiesław Ślipko, przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, TPD, szefowie instytucji i stowarzyszeń, dzieci, młodzież i mieszkańcy gminy Radwanice.

Spotkanie rozpoczęli organizatorzy zaproszeniem na jasełka gminne, czyli „Szopkę murowaną” w wykonaniu pracowników Samorządowego Centrum Edukacji, radnych, policjantów i rodziców. Oprawę muzyczną zapewnił chór młodzieżowy działający przy SCE. Niezwykłym momentem był spacer małych aniołków pomiędzy gośćmi ze słowami: „pokój ludziom dobrej woli”. Po jasełkach były życzenia wójta – p. Sabiny Zawis oraz marszałka z muzyczną dedykacją wykonaną na ustnej harmonijce.

Podczas spotkania nie zabrakło również dzielenia się opłatkiem i modlitwy prowadzonej przez ks. Józefa Popiela. Było również spotkanie przy wigilijnym stole oraz kolędowanie w wykonaniu chóru „Miriam” działającego przy kościele w Radwanicach.

W czasie uroczystości odbyła się również aukcja świec oraz kiermasze ozdób świątecznych wykonanych przez nauczycieli i młodzież SCE. Dochód w kwocie 1600 zł został przeznaczony na przygotowanie paczek świątecznych dla podopiecznych TPD. Goście mogli również nabyć wyroby wystawione przez członkinie Stowarzyszenia Rękodzieła Ludowego w Radwanicach.

Po raz kolejny okazało się, że w Radwanicach nie brakuje ludzi o dobrym sercu – to nasze ciche Anioły.

W roku obchodów 90-lecia TPD odbyły się półfinały i finał “Konkursu wiedzy o TPD” dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem organizacji konkursu było zainteresowanie młodzieży historią i formami działalności organizacji, by w przyszłości je kontynuować.

W Szkole Podstawowej oraz w Samorządowym Centrum Edukacji w Radwanicach odbyły się szkolne etapy konkursu. Ich laureaci wzięli udział w półfinale, który odbył się 11.12.2009 r. w Legnicy.  Ten etap składał się z części pisemnej z zakresu działalności TPD w Legnicy       i w Polsce. Uczestnicy odpowiadali na 25 pytań w formie testu. Po części pisemnej młodzi ludzie z największą ilością uzyskanych punktów przystąpili do finału – testu ustnego. Wśród nich znalazł się uczeń SP w Radwanicach – Alan Żukowski. Organizator konkursu, Kazimierz Pleśniak stawiał uczestnikom pytania z różnych okresów działalności organizacji. Całości przysłuchiwało się jury konkursu, które oceniało wypowiedzi uczestników.

Nasz laureat spisał się wyśmienicie i zajął II miejsce prezentując wysoki poziom wiedzy na temat TPD.

Wszyscy startujący w konkursie otrzymali pamiątkowy dyplom uczestnictwa, a laureaci – zaproszenie na oficjalną galę uwieńczającą rok 90-lecia TPD, która odbędzie się w Legnicy 18 stycznia 2010 r.